DARKO GRUBOR: NEJASAN PREDLOG ZAKONA O SPORTU
09.03.2011. - 09:11

DARKO GRUBOR: NEJASAN PREDLOG ZAKONA O SPORTU
Autor: Dejan Petkoviæ
Generalni sekretar Partizana Darko Grubor tvrdi da predlog novog zakona o sportu nije do kraja jasan
Nisu èista posla.
Generalni sekretar FK Partizan Darko Grubor izjavio je da su u Ministarstvu sporta dobili primedbe Sportskog društva crno-belih na Predlog zakona o sportu. Grubor je izdvojio dva kljuèna problema koja zakon ureðuje na neodgovarajuæi naèin.
- Sportsko društvo je oduvek imalo naèelan stav da privatizacija u sportu bude razvojna, što podrazumeva ulazak svežeg kapitala, neophodnog za obnovu postojeæe infrastrukture ili gradnju novih objekata. Postojeæi stadioni odavno ne ispunjavaju uslove koje propisuje UEFA, a ako æemo pošteno o tom problemu, pitanje je da li bismo imali domaæe takmièenje kada bismo poštovali i naše propise za licenciranje.
Niko od nas ne zna dokle æe nam UEFA gledati kroz prste i dokle æemo biti u prilici da na našim stadionima igramo meðunarodne meèeve. Iz novog zakona se ne može videti šta država namerava da uradi sa stadionima. Da li æe ih prodavati i, ako æe to èiniti, ko æe imati prednost prilikom otkupa - kaže Grubor.
Generalni sekretar FK Partizan istièe još jednu stavku o kojoj ni predlog novog zakona ne nudi rešenje.
- Za vreme ministarskog mandata Božidara Ðeliæa u vladi pokojnog Zorana Ðinðiæa, 2002. godine doneta je odredba - èlan 84 a, prema kome su nagrade za sportiste i sportske struènjake propisane ugovorom oporezovane stopom od 26 odsto. Izbegli smo sivu zonu, a država je dobijala znaèajna sredstva. Meðutim, 2003. godine došla je jedna finansijska inspekcija, veoma ozbiljna, koja se u klubu zadržala nekoliko meseci. Tada su odluèili da neke nagrade jesu za oporezivanje prema èlanu 84 a, a druge treba oporezivati kao redovnu zaradu. Novi zakon je mogao da reguliše ponovo tu oblast, da otkloni nedoumice, ali to se nije dogodilo. Na ovaj naèin nam poskupljuju ugovori igraèa. Na Zapadu se uvek zna koliko je neto zarada sportista. Ovde to nije sluèaj jer se stalno nešto menja, i još se u društvu pravi fama kako klubovi izbegavaju da plaæaju poreze.